תיאור מקרה 06.06.2024

תיאור מקרה נדיר: דימום פתאומי דו צדדי בגרעיני הבסיס

מטופל בן 42 אושפז מחוסר הכרה. סריקת ה-CT הראשונית גילתה נוכחות של דימום בשני גרעיני הבסיס בו זמנית. כיצד טופל?

טומוגרפיה ממוחשבת. מוח
טומוגרפיה ממוחשבת. מוח

דימום דו צדדי בגרעיני הבסיס הוא תופעה נדירה בספרות הרפואית. האטיולוגיה של דימום מהסוג הזה אינו ידועה, בניגוד לזו של דימום חד-צדדי בגרעיני הבסיס עם יתר לחץ דם תוך-מוחי.

חשוב לציין כי חולים עם אורמיה ודימום מוחי, במיוחד חולים עם נפח המטומה גדול, נמצאים בסיכון מוגבר יותר לתמותה. עם זאת, מטופלים יכולים להפיק תועלת רבה מיישום גישות טיפוליות חיוביות ויעילות.

בתיאור מקרה שפורסם בכתב העת American Journal of Case Reports הכותבים הציגו מקרה של מטופל בן 42 שאושפז בבית החולים מחוסר הכרה. סריקת ה-CT הראשונית גילתה נוכחות של דימום בשני גרעיני הבסיס בו זמנית. תופעה זו עשויה להיות מיוחסת להתרחשות של דימום מוחי הנגרם על ידי יתר לחץ דם כלייתי חמור אצל אנשים עם אורמיה.

המטופל עבר מיד התערבות כירורגית לניקוז ההמטומה, ולאחר מכן טופל בדיאליזה מתמשכת. בסופו של דבר, ראו כי להתערבויות אלו יש פוטנציאל לשפר את תוצאות המטופל.

לסיכום, השכיחות של דימום דו צדדי בגרעיני הבסיס נדירה מאוד וקשורה לפרוגנוזה רעה, הגורמת לרוב לתמותה בקרב אנשים עם סיבוכים חמורים. במקרה שהוצג, הצליחו לנקז את ההמטומה באמצעות כריתת גולגולת וטכניקות נוירואנדוסקופיה, מה שהביא לתוצאות חיוביות.

טיפול עם המודיאליזה מתמשכת ליד מיטת החולים עם דימום מוחי אורמי יכול לשפר את יעילות הטיפול. הכותבים סיכמו כי על פי הניסיון שלהם, סביר שיתר לחץ דם חמור תורם להתפתחות של דימום דו-צדדי בגרעיני הבסיס.

מקור:

Jiang J, Qu X, Wang H, Zhang C, Deng Q, Xu X, Qiu L, Yi Y. Bilateral Simultaneous Basal Ganglia Hemorrhage: A Case Report. Am J Case Rep. 2024 May 5;25:e943174. doi: 10.12659/AJCR.943174. PMID: 38704637; PMCID: PMC11087009.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  נוירוכירורגיה,  אורמיה,  יתר לחץ דם,  דימום בגרעיני הבסיס
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו