סרטן מעי גס וחלחולת 03.06.2024

מודעות לתסמיני סרטן מעי גס והחלחולת ברשות הפלסטינית

סרטן המעי הגס והחלחולת הוא גורם מספר 2 לתמותה מממאירות לאחר סרטן ריאות ברשות הפלסטינית. עד כמה תושבי הרשות מודעים למחלה ולתסמיניה?

סרטן המעי הגס. אילוסטרציה

במחקר זה שפורסם בכתב העת Cancer BMC בחנו את היחס ורמת המודעות של תושבים ברשות הפלסטינית בנוגע לגורמי סיכון, מיתוסים וסימנים של סרטן מעי הגס והחלחולת.

בשטחי הרשות הפלסטינית, סרטן המעי הגס והחלחולת (Colorectal Cancer - CRC) מהווה גורם מספר שתיים לתמותה המקושרת למחלה ממאירה, לאחר סרטן ריאות. לא בוצעו מחקרים שבחנו את הקשר בין מודעות לבין היחס ל-CRC. במחקר זה החוקרים ביקשו לבחון האם ישנו קשר בין המודעות לבין היחס של אוכלוסיית הרשות הפלסטינית ל-CRC.

במחקר חתך זה שבוצע בין התאריכים יולי 2019 – מרץ 2020 השתמשו בדגימות נוחות מתוך מידע הזמין בבתי חולים, מרפאות ראשוניות והמרחב הציבורי ב-11 מחוזות. החוקרים השתמשו בגירסה מותאמת ומתורגמת לערבית של השאלונים המאוששים; Bowel Cancer Awareness Measure ו-Cancer Awareness Measure-Mythical Causes Scale על מנת לבחון את רמת המודעות של סימני ותסמיני CRC, גורמי סיכון ואגדות בנוגע לסיבות להופעת CRC. ציון מצטבר של מידת המודעות עבור כל תחום חושב ורובד לשלישונים. השלישון העליון שיקף מודעות גבוהה ואילו שני השלישונים האחרים שיקפו מודעות נמוכה. בניתוח הנתונים הסופי נכללו 4,623 נבדקים, מהם 3,115 (67.4%) דיווחו על יחס חיובי ל-CRC.

תוצאות המחקר הדגימו כי 1,849 (40%) נכללו בקבוצת הנבדקים שהדגימו מודעות גבוהה לסימנים ותסמינים של CRC. לא נמצא קשר בין רמת המודעות לבין יחס חיובי ל-CRC.

1,840 (38.9%) נבדקים הדגימו מודעות גבוהה לגורמי הסיכון להתפתחות CRC. נבדקים שהדגימו מודעות גבוהה לגורמי הסיכון להתפתחות CRC גם הדגימו שכיחות גבוהה של יחס חיובי ל-CRC (יחס סיכויים של 1.22, רווח בר-סמך של 95%, 1.07-1.39).

רק 219 נבדקים (4.7%) הדגימו מודעות גבוהה למיתוסים השגויים בנוגע להתפתחות CRC. נבדקים עם מודעות גבוהה למיתוסים השגויים בנוגע להתפתחות CRC הדגימו יחס חיובי ל-CRC בשכיחות גבוהה (יחס סיכויים של 2.48, רווח בר-סמך של 95%, 1.71-3.58).

מסקנת החוקרים היתה כי מודעות גבוהה לגורמי הסיכון להתפתחות CRC, יחד עם מודעות גבוהה בנוגע למיתוסים הקיימים על אודות הסיבות להופעת CRC, נמצאה קשורה לעלייה בסיכוי לבטא יחס חיובי כלפי CRC, מבחינת רגישות לתחלואה, חשיבות בזיהוי מוקדם והשלכות על התחלואה.

יש צורך בהמשך תכניות להעלאת מודעות ציבורית למחלת CRC, עם דגש מיוחד על גורמי הסיכון והמיתוסים השגויים הקיימים אודות התפתחות המחלה, על מנת לשפר את תדמית המחלה בעיני התושבים ברשות הפלסטינית.

מקור:

Elshami, M., Dwikat, M.F., Al-Slaibi, I. et al. Understanding the interplay of colorectal cancer awareness and attitudes among Palestinians: a national cross-sectional study. BMC Cancer 24, 590 (2024). https://doi.org/10.1186/s12885-024-12357-9

נושאים קשורים:  בריאות הציבור,  סרטן מעי גס וחלחולת,  מיתוסים של תחלואה,  סימנים ותסמינים,  זיהוי מוקדם,  מודעות,  רשות פלסטינית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו